بهترین کتاب ها و منابع آزمون آیلتس ielts

برای آزمون آیلتس از چه کتاب‌ها و منابعی استفاده کنیم؟

برای آزمون آیلتس از چه کتاب‌ها و منابعی استفاده کنیم؟

برای تقویت مهارت‌ها و ابزارها در آزمون آیلتس از چه کتاب‌ها و منابعی استفاده کنیم؟

چه کتابهایی برای آیلتس بخوانیم

آزمون بین‌المللی آیلتس The International English Language Testing System) IELTS) یکی از آزمون‌های مهم در سطح دنیا است که از آن برای سنجش مهارت‌های زبانی افراد استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید آزمون آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال موردسنجش قرار می‌گیرد. آزمون آیلتس آکادمیک برای کسانی کاربرد دارد که می‌خواهند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و یا مؤسسات درخواست بدهند و یا در کشورهای انگلیسی زبان مشغول به کارهایی مثل طبابت و یا پرستاری شوند. افرادی که می‌خواهند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند و یا برای ویزای این کشورها اقدام کنند، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند.

از آنجایی که آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های سطح بالا در میان آزمون‌های زبان انگلیسی است و به این دلیل که آزمون آیلتس ساختار و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، بهتر است قبل از شرکت در این آزمون خودمان را برای آن آماده کنیم و از معتبرترین منابع آزمون آیلتس استفاده کنیم. برای آماده‌سازی آزمون آیلتس باید به دو نکته توجه کنیم:

 

 1. آزمون آیلتس بین صفر تا نه نمره‌دهی می‌شود. برای به دست آوردن نمره‌های بالای شش که اغلب از سوی مؤسسات، دانشگاه‌ها و سفارت‌ها خواسته می‌شود، باید زبان عمومی قوی داشته باشید.
 2. برای گرفتن بهترین نمره در آزمون آیلتس، آشنایی با ساختار آزمون و ویژگی‌های آن ضروری است. در واقع باید توجه کنید که Test Awareness در هر آزمونی لازم است و کمکتان می‌کند میزان استرس و مشکلات ناشی از عدم آشنایی با آزمون برای شما به حداقل برسد.

برای پیشرفت در زبان عمومی و برای آشنایی بیشتر با ساختار و محتوای آزمون آیلتس کتاب‌ها و منابعی وجود دارند که شما را در رسیدن به هدفتان کمک می‌کنند. موارد زیر کتاب‌هایی هستند که زبان عمومی شما را در چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن بهبود می‌دهند و ابزارهای زبانی‌تان که گرامر و کلمات هستند، تقویت می‌کنند.

 

برای آزمون آیلتس از چه کتاب‌ها و منابعی استفاده کنیم؟

کتاب‌هایی برای تقویت مهارت خواندن یا Reading

 1. مجموعه Inside Reading

مجموعه کتاب INSIDE Reading  چاپ انتشارات OXFORD، به منظور ایجاد تسلط در مهارت Reading یا خواندن برای تمام سطوح مختلف به کار می‌رود. این کتاب‌ها دارای بخشی مختص به واژگان است که به منظور یادگیری معانی واژگان در بافت متن، طراحی شده است. همچنین در این مجموعه کتاب‌ها بخشی وجود دارد که بر ابزار گرامر تأکید می‌کند. کتاب‌های آکسفورد متن‌های آکادمیک دارند و روند آموزش در آن‌ها سریع است.

 

 1. مجموعه Active Skills Reading

مجموعه کتاب Active Skills for Reading مجموعه‌ای از مؤسسه National Geographic است که برای تقویت مهارت خواندن طراحی شده است و نسبت به کتاب‎های Inside Reading سطح بالاتر و پیشرفته‌تری دارند.

این کتاب‌ها به همراه فايل صوتي در 12 درس موضوعي براي تقويت مهارت reading و گسترش دايره واژگان در 5 سطح (Intro, 1, 2, 3, 4) ارائه شده است. هر درس شامل Motivational Tips برای افزايش انگيزه و تقويت مهارت خواندن و بخش تفکر انتقادی برای تشويق زبان آموزان به آناليز متن می‌شود.

 

 1. مجموعه North Star Reading and Writing

مجموعه کتاب North Star Reading and writing  از انتشارات Pearson همزمان به مهارت نوشتن و خواندن می‌پردازد و با استفاده از روش موضوعی و با استفاده از متدهای روز دنیا، به شما در تقویت این دو مهارت مهم کمک می‌کند.

 

 1. مجموعه داستان‌های  Penguin, Oxford Bookworm, Dominoes

یکی از روش‌های بی‌نظیر تقویت مهارت خواندن، استفاده از کتاب‌های داستان است. از آنجایی که هر فرد باید کتابی بخواند که متناسب با سطح زبانی آن فرد است، بهترین راه استفاده از کتاب‌های سطح‌بندی شده است. کتاب‌های داستان در سطح‌های مختلف از Starter و Quick Star و Easy Start از انتشارات OXFORD، مجموعه کتاب Penguin، مجموعه کتاب Bookworm و مجموعه کتاب Dominoes به زبان‌آموز در تقویت مهارت خواندن کمک زیادی می‌کند.

 

 1. مجموعه کتاب Select Reading

 مجموعه کتاب Select Reading یکی از مجموعه‌های انتشارات آکسفورد است که برای تقویت مهارت خواندن طراحی شده است. ويژگي‌های اين مجموعه، آموزش مهارت خواندن، درک مطلب و واژگان، ساختمان فرهنگ لغت ، تجزيه و تحليل دستوری، تفکر انتقادی، بحث وگفتگو و نوشتن است. زبان‌آموزان در این کتاب‌ها به مقالات جالب و متنوعی در زمینه‌های گوناگون دسترسی خواهند داشت که طیف وسیعی از کلمات مهم و کاربردی را پوشش می‌دهند.

 

 1. مجموعه کتاب Improve your skills Reading for IELTS

مجموعه کتاب Improve your skills از انتشارات Macmillan با بخش بندی کردن مهارت‌ها در متن‌های کوتاه‌تر و پس از آن با ایجاد تسلط در زبان‌آموز با متن‌های طولانی‌تر، او را قدم به قدم در خواندن انگلیسی تقویت می‌کند. کتاب در هر بخش با سوالات متنوع، مهارت‌های مختلف reading را آموزش می دهد و نکات کلیدی را به زبان آموز گوشزد می‌کند.

 

برای آزمون آیلتس از چه کتاب‌ها و منابعی استفاده کنیم؟

کتاب‌هایی برای تقویت مهارت نوشتن یا Writing

 1. کتاب Longman Academic Writing: Sentence to Paragraph

این کتاب از مجموعه کتاب Longman Academic Writing به شما کمک می‌کند با یادگیری قواعد نوشتاری از نوشتن پاراگراف شروع کنید و یک متن کامل بنویسید. تمرکز این کتاب بر نوشتن به شیوه آکادمیک است.

 

 1. مجموعه North Star Reading and Writing

مجموعه کتاب North Star Reading and writing  از انتشارات Pearson همزمان به مهارت نوشتن و خواندن می‌پردازد و با استفاده از روش موضوعی و با استفاده از متدهای روز دنیا، به شما در تقویت این دو مهارت مهم کمک می‌کند.

 

 1. مجموعه INSIDE Writing

مجموعه کتاب INSIDE Writing از انتشارات OXFORD محتوایی کاملاً آکادمیک دارد و برای تسلط در مهارت نگارش از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته طراحی شده است.

 

 1. کتاب Get Ready for IELTS Writing

کتاب Get Ready for IELTS: Writing از انتشارات Collins یکی از کتاب‌های مفید برای آموزش مهارت نوشتن است که با محوریت آزمون آیلتس طراحی و تدوین شده است.

 

 1. مجموعه کتاب Longman Academic Writing

این مجموعه کتاب Longman Academic Writing یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های آموزش نگارش است که با شروع از سطح نگارش پاراگراف، این ساختار مهم نگارشی را به زبان‌آموز یاد می‌دهد و گام به گام به سمت آموزش نگارش مطالب بلندتر پیش می‌برد.

 

 1. کتاب Q: Skills for Success: Reading and Writing

 کتاب Q: Skills for Success: Reading and Writing  از مجموعه کتاب q skills for success یکی از انواع مختلف کتاب‌هایی است که هم‌زمان با محوریت تقویت مهارت نوشتن و خواندن طراحی شده است.

 

 1. مجموعه کتاب Improve Your Skills Writing for IELTS

این مجموعه از انتشارات Macmillan یکی از کتاب‌های مطرح در زمینه نگارش است که با مطالعه آن می‌توانید به صورت تدریجی به تسلطی کافی بر مهارت نوشتن برسید.

 

منابع مهم برای آمادگی لیسنینگ آزمون آیلتس

کتاب‌هایی برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری یا Listening and Speaking

 

 1. مجموعه کتاب Real Listening and Speaking

مجموعه کتاب Real Listening and Speaking از مجموعه کتاب real انتشارات Cambridge با در نظر گرفتن ضروری بودن مهارت‌های شنیداری، فایل‌های صوتی و تمرین‌های مرتبط را در بخش‌های مختلف هر فصل به زبان آموز آموزش می‌دهد. این مجموعه با استفاده از لهجه بریتانیایی تهیه شده و از آنجایی که لهجه اصلی آزمون آیلتس بریتانیایی است، متقاضیان آزمون آیلتس می‌توانند مهارت‌هایشان را با لهجه معیار آزمون تقویت کنند.

 

 1. مجموعه کتاب Inside Listening and Speaking Intro

مجموعه کتاب INSIDE LISTENING AND SPEAKING از انتشارات  OXFORD یکی از بهترین منابع آیلتس موجود برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری است. کتاب‌های مجموعه آکسفورد با سرعت بالایی به زبان‌آموز کمک می‌کنند تا مهارت موردنظر را تقویت کند.

 

 1. مجموعه Mindset for IELTS

مجموعه کتاب Mindset for IELTS با آشنا کردن شما با ساختار و محتوای آزمون آیلتس، شما را برای آزمون اصلی آماده می‌کنند. همانطور که از نام این کتاب مشخص است کتاب Mindset for IELTS ذهنیتی نسبت به آزمون آیلتس به شما می‌دهد تا بر همه جوانب آزمون مسلط باشید.

منابع آمادگی برای آزمون آیلتس و تقویت اسپیکینگ

 1. مجموعه کتاب North Star: Listening and Speaking

مجموعه کتاب‌های North Star از انتشارات Pearson از نظر ساختار و محتوا شبیه به کتاب های INSIDE است. در اولین بخش هر فصل تمرکز بر روی یک موضوع خواهد بود و در بخش‌های بعدی، ابتدا تمرکز کتاب بر روی لغات و سپس بر مهارت‌های شنیدن و حرف زدن است.

 

 1. Listening for IELTS – Collins

کتاب Listening for IELTS از انتشارات Collins فقط روی مهارت listening کار می‌کند و بخش‌های کاملاً مشابه با آزمون IELTS دارد. این کتاب فقط درسنامه ندارد و تنها به سؤالات آزمون می‌پردازد.

 

 1. مجموعه کتاب Improve your skills Listening and Speaking for IELTS

کتاب‌های ‌Improve your listening  از انتشارات Macmillan برای بهبود مهارت شنیداری در بندهای مختلف آیلتس طراحی شده. تمرین‌های موجود در کتاب با استفاده از جدول‌ها، نمودارها و اجزای مشابه آزمون IELTS، زبان آموز را با چارچوب آزمون آشنا می‌کند.

 

منابع بهبود دامنه لغات آیلتس

کتاب‌هایی برای بهبود دامنه لغات

 1. مجموعه Inside Reading

مجموعه کتاب‌های INSIDE Reading  چاپ انتشارات  OXFORD، به منظور ایجاد تسلط در مهارت Reading یا خواندن برای تمام سطوح مختلف به کار می‌رود. این کتاب‌ها دارای بخشی مختص به واژگان است که به منظور یادگیری معانی واژگان در بافت متن، طراحی شده است. همچنین در این مجموعه کتاب‌ها بخشی وجود دارد که بر ابزار گرامر تأکید می‌کند. کتاب‌های آکسفورد متن‌های آکادمیک دارند و روند آموزش در آن‌ها سریع است.

 

 1. مجموعه کتاب Oxford Word Skills

یکی از بهترین مجموعه‌ها برای آموزش و یادگیری کلمات انگلیسی، مجموعه کتاب Oxford Word Skills هستند که با استفاده از روش موضوعی و با به کار بردن کلمات در متن، زبان‌آموزان را با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کلمات انگلیسی آشنا می‌کنند.

 1. مجموعه کتاب Vocabulary in Use

مجموعه کتاب Vocabulary in use از انتشارات Cambridge بر واژگان مورد نیاز زبان‌آموز در آزمون IELTS تمرکز دارد. از آنجایی که این مجموعه کتاب در انتشارات کمبریج تهیه می‌شوند، یکی از بهترین منابع برای بهبود دانش واژگان زبان در آزمون آیلتس خواهند بود.

 

 1. کتاب 4000 Essential English Words

یکی از مشهورترین و پرکاربردترین منابع کلمات، کتاب 4000 Essential English Words است که چهار هزار کلمه عمومی انگلیسی را پوشش می‌دهد. با مطالعه این کتاب مطمئن خواهید شد که بر چهار هزار کلمه انگلیسی که در فضاهای مختلف، پرکاربرد هستند، مسلط شده‌اید.

 

 1. مجموعه کتاب Focus on Vocabulary

مجموعه کتاب Focus on Vocabulary یکی از کتاب‌های جذاب برای یاد گرفتن لغات است. همه لغات این کتاب در موضوعات مختلف طبقه‌بندی شده‌اند و در متن‌های کاربردی به کار رفته‌اند. این کتاب نسبت به سایر کتاب‌های یادگیری لغات سطح بالاتری دارد بنابراین بهتر است قبل از مطالعه آن به سراغ کتاب‌های دیگر لغات بروید و بعد از اینکه پایه کلماتتان قوی شد از این کتاب استفاده کنید.

 

 1. کتاب Business Vocabulary in Use

از آنجایی که یکی از کاربردهای اصلی زبان انگلیسی استفاده از آن در فضای کار و بیزنس است، بهتر است شما هم بعد از تسلط به مفاهیم عمومی، به سراغ کاربردهای زبان در فضای کسب و کار بروید و مطمئن باشید آمادگی در این حوزه به شما کمک می‌کند تا در آزمون آیلتس موفق‌تر باشید.

 

 1. مجموعه Oxford Collocations in Use

اغلب اوقات کلمات هر زبان در کنار گروه خاصی از کلمات به کار می‌رود و در صورتی که شما آن‌ها را با سایر لغات استفاده کنید، برای شنونده یا خواننده انگلیسی‌زبان، ناملموس به نظر خواهد رسید. به این کلمات Collocation گفته می‌شود. کتاب‌های Oxford Collocations in Use در دو سطح متوسط و پیشرفته به شما کمک می‌کنند تا بهتر متوجه شوید هر کلمه در کنار چه کلماتی به کار می‌روند.

منابع تقویت گرامر آیلتس

کتاب‌هایی برای تقویت دانش گرامر انگلیسی

 1. مجموعه کتاب Grammar in Use

مجموعه کتاب Grammar in Use از انتشارات Cambridge دستور زبان انگلیسی را با استفاده از جملات کاربردی و تمرین‌های کاربردی به زبان آموز، آموزش می‌دهد. در بخش تمرین‌ها زبان آموز با حجم وسیعی از مثال‌ها مواجه خواهد شد که باعث به وجود آمدن تسلط در زمینه‌های مختلف دستور زبان خواهد شد. با توجه به تفاوت‌های موجود در لهجه و دستور زبان انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی، این مجموعه هر دو گرامر را پوشش می‌دهد. کتاب Basic Grammar in Use نسخه آمریکایی و Essential Grammar in Use نسخه بریتانیایی این مجموعه است.